• מידע אודות יהלומים
מה כדאי לדעת כשרוכשים יהלום
בדיקת ה 4c
על מנת לקנות טבעת אין צורך ללמוד את כל תורת היהלום, צריך לדעת מה הם ארבעת המדדים שקובעים את איכות היהלום. יהלום זוהי אבן מזערית ונדירה. כדי למצוא יהלום במשקל קראט אחד צריך להוציא 200 טון סלעים מהאדמה ומכאן יוקרתם. יהלום יכול להגיע בצורות ליטוש שונות. הנפוצה ביותר היא הצורה העגולה, ישנו ליטוש מרובע בשם פרינסס אשר הומצא על ידי יהלומן ישראלי וגם הוא מבוקש מאוד. ליטושים נוספים הם בצורת לב, אובלי, מרקיז ואחרים. אך המחיר עצמו נקבע אך ורק על ידי ארבעת מדדי האיכות: משקל, צבע, נקיון וחיתוך. כדי לזכור את המדדים זוכרים שמדובר בארבע מילים באנגלית שמתחילות באות :Carat, Color, Clarity, Cut. חשוב במיוחד לבדוק את המשקל והצבע.
משקל היהלום - Carat
מידת המשקל של יהלומים הינה קראט יהלומים (Carat). קראט יהלומים אחד מסמל יהלום במשקל 0.2 גרם. המשקל הנפוץ לטבעות הינו 0.5 קראט, כלומר יהלום במשקל 0.1 גרם. ארבעה יהלומים של רבע קראט כל אחד, יעלו ביחד פחות מאשר יהלום של אחד קראט. כאשר מדובר ביהלומים גדולים של שניים ושלושה קראט, רצוי במיוחד לבדוק את מרכיבי האיכות האחרים ואת התעודה הגמולוגית.
image alt
צבע היהלום - Color
יהלומים מגיעים ברמות שונות של שקיפות וכן במגוון צבעים. היהלומים הצבעוניים נדירים מאוד ויקרים במיוחד, אחד לכל 10,000 יהלומים הוא צבעוני. הם מכונים Fancy Color ומגיעים בצבעי צהוב, כחול, ורוד ואדום. הצהוב הוא הנפוץ מבין הצבעוניים והאדום הוא הנדיר והיקר ביותר, ביחס של בערך אחד למליון. מרבית היהלומים הם שקופים צהבהבים, מתוכם האיכותיים ביותר הם חסרי הצבע לחלוטין. החלוקה מסומנת באותיות אנגליות:
 חסרי צבע – D-F – ליהלומים אלו אין צבע כלל ואיכותם משתנה על פי רמת הצלילות.
כמעט חסרי צבע – G-I – ביהלומים אלו ניתן להבחין בצבע קל בעיקר במבט צדדי, כאשר מביטים מלמעלה על האבן, קשה מאוד להבחין בצבע.
צבע קל – J-L – יהלומים עם צהבהבות קלה אשר ניתנת להבחנה כאשר מביטים מכל כיוון.
צבע חזק – M-Z – יהלומים עם צבע ברור אשר אינם נחשבים איכותיים דיים לטבעות אירוסין.
סימון צבע היהלום שונה מאוד כאשר יש תעודה גמולוגית וכאשר אין מכיוון שהתעודה מחמירה יותר ומבטיחה שהאיכות הינה לפחות על פי הדירוג המסומן. כאשר קונים יהלום ללא תעודה, מומלץ לבחור יהלום עם דירוג צבע גבוה יותר.
נקיון היהלום - Clarity
יהלום הינה האבן החזקה ביותר בעולם אבל ידוע שגם לחזקים ביותר יש פגמים פנימיים. מדד איכות זה מתייחס לכמות הפגמים וסוגם. פגמים יכולים להיות שברים, עיקומים, בועות, כתמים שחורים, סדקים וקבוצות של נקודות. המדד נקבע על פי ההגדלה הנחוצה על מנת לראות את הפגמים. יהלומים מושלמים, נטולי פגמים פנימיים לחלוטין, מסומנים בסימון IF ונדירים כל כך עד כדי שאינם נסחרים בשוק היהלומים העולמי. לשאר היהלומים רמות שונות של פגמים והם מסומנים ומדורגים באופן הבא:

פגמים פנימיים מאוד מאוד קטנים – VVS - בעלי פגמים שאפילו עין מצוידת בעדשה תתקשה לראותם והם נראים לזיהוי אך ורק בעזרת מיקרוסקופים שונים. יהלומים בקבוצה זו נחלקים לשתי תתי קבוצות VVS1VVS2.
פגמים פנימיים מאוד קטנים – VS – פגמים אלו ניתנים לזיהוי בהגדלה של פי עשר. פגמים אופיניים לקבוצת נקיון זו הינם בועיות או נקודות פנימיות. גם יהלומים בקבוצה זו נחלקים לשתי תתי קבוצות VS1VS2.
פגמים פנימיים וחיצוניים קטנים – SL – אבנים בקבוצה זו עדיין יראו נקיות לעין ללא עדשה, אך בהגדלה ניתן לראות פגמים פנימיים וכן סדקים חיצוניים ושריטות קלות. גם כן נחלקים לשתי קבוצות SL1SL2.
פגמים פנימיים וחיצוניים גדולים – I1 – פגמים אלו נראים בקלות וכוללים שריטות באבן, נקודות ושברים.
יהלומים בקבוצות VS וכן SL מאוד פופולאריים בעולם התכשיטים, אבנים עם דירוג VS נחשבות ברמת נקיון גבוהה ומאוד מבוקשות עבור טבעות אירוסין. יהלומים בקבוצת VVS הינם יוקרתיים מאוד ואבנים בקראט גבוה בקבוצה זו אינן נפוצות. כאשר משבצים גם יהלומים בקראט נמוך בטבעת האירוסין, ניתן למצוא אבנים באיכות VVS1, בנקיון גבוה מאוד. אבנים בקבוצת I1 נחשבות לפשוטות מאוד, אינן מוצעות למכירה בחנויות האיכותיות ומחירן זול באופן משמעותי מיהלומים בקבוצות האחרות.

חיתוך היהלום - Cut
לחיתוך יש חשיבות מכרעת באיכות היהלום והוא בא על חשבון משקל היהלום. חיתוך בזוית חדה למשל הוא איכותי יותר אבל מוריד יותר ממשקל היהלום בעת החיתוך. יהלומנים מקצועיים יבצעו את החיתוך באופן אופטימלי מבחינת מדדי קוטר האבן, משקלה וגודל המשטחים השונים. רמת החיתוך נחלקת לארבע קבוצות איכות:

מצוין - חיתוך מושלם עם קוטר מקסימלי.
טוב מאוד - חיתוך כמעט מושלם עם קוטר לא מקסימלי.
טוב - חיתוך עם קוטר מינימלי לגודל האבן.
גרוע - חיתוך עם קוטר נמוך מהדרישות לגודל היהלום.
המחירים נעים כלפי מטה מהאיכות הגבוהה ביותר ועד לאיכות ירודה. אבן יהלום במשקל קראט אחד למשל, עם קוטר אבן קטן משישה מילימטרים נחשבת לאבן לא איכותית וזולה.
 
 עכשיו כשאתם חכמים יותר בואו לראות מה אנחנו מציעים
x

#{title}

#{text}

#{price}